BTC ve Altcoin (ETH, XRP, HBAR, XVG, CRV, SUSHI) – 15 Eylül Teknik Analizi

Bitcoin (BTC) önemli bir sıçrama gerçekleştirdi. Altcoin piyasalarına bakıldığında, Ethereum’un (ETH) alçalan paralel kanaldan çıkış gerçekleştirme sürecine girdiği görülüyor.

Bitcoin (BTC) 14 Eylül’de yutan boğa mumu oluşturdu. Altcoin piyasalarına bakıldığında ise Ethereum (ETH) ve SushiSwap (SUSHI) fiyatının alçalan paralel kanaldan çıkış gerçekleştirmeyi denediği göze çarpıyor. Öte yandan Ripple (XRP), 1,05 dolardaki yatay destek bölgesi üzerinde hareket ediyor. Ayrıca Hedera Hashgraph (HBAR), 15 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Curve DAO Token (CRV), alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmeyi başardı. Verge (XVG) ise A-B-C şeklindeki bir düzeltmeyi tamamlamış olabilir.

Bitcoin (BTC) Sıçradı

Bitcoin (BTC) 13 Eylül’de 43.400 dolar seviyesinde bir dip oluşturdu ancak daha sonra bir sıçrama gerçekleştirdi. Yükseliş hareketiyle birlikte, 14 Eylül’de yutan boğa mumu meydana geldi ve 47.250 dolar seviyesinde bir tepe oluştu. 43.950 dolar bölgesi ise sıçrama sonucunda bir destek olarak onaylandı. Ayrıca bu destek, 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

Sıçramaya rağmen günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, bir düşüş eğilimi öne çıkıyor. MACD, düşüş sergiliyor ve neredeyse negatif bölgeye geçti. RSI, 50 seviyesi altında hareket ediyor. Buna ek olarak Süpertrend, nisan ayındaki rekor seviyeyi takip eden değer kaybından sonra ilk kez düşüşe işaret etmeye başladı.

BTC Grafiği (TradingView)

Lider Altcoin Ethereum (ETH) Analizi

Ethereum (ETH) 7 Eylül’de alçalan bir paralel kanal içinde hareket etmeye başladı. Ancak altcoin, 13 Eylül’de bir sıçrama gerçekleştirdi. Sıçramayla gelen yükseliş hareketi ise hala devam ediyor.

Öte yandan sıçrama öncesinde MACD ve RSI’da pozitif uyumsuzluk oluştuğu görülüyor. Ayrıca altı saatlik grafik ölçeğindeki RSI, 50 seviyesini aştı ve MACD, pozitif bölgeye yaklaştı.

Alçalan paralel kanaldan çıkış gerçekleşmesi halinde 3.650 dolar seviyesinde güçlü bir direnç yer alıyor. Ayrıca bu direnç, 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve alçalan bir direnç çizgisiyle de kesişiyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Altcoin Piyasalarında Sert Düşüş: Ripple (XRP)

Ripple (XRP) 6 Eylül’de 1,42 dolar seviyesinde bir tepe oluşturdu. Ancak 7 Eylül’de keskin bir düşüş yaşandı. Dolayısıyla altcoin, 7 Eylül’den bu yana 1,05 dolardaki yatay destek bölgesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

XRP’nin destek bölgesi üzerinde işlem görmesine rağmen günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret etmeye başladı. MACD ve RSI, düşüş sergiliyor. Ayrıca RSI’ın 50 seviyesi altına gerilediği görülüyor.

XRP Grafiği (TradingView)

Hedera Hashgraph (HBAR) Rekor Seviyeye Ulaştı

Hedera Hashgraph (HBAR) 29 Ağustos’ta alçalan paralel kanaldan çıkış gerçekleştirdi ve artış kaydetmeye başladı. Ayrıca yükseliş hareketi, 11 Eylül’de hız kazandı. Böylece altcoin, 15 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,544 dolara ulaştı.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret etmeyi sürdürüyor. Hem MACD hem de RSI, artış sergiliyor. Buna ek olarak, negatif uyumsuzluk da görülmüyor.

En yakın direnç bölgesi ise 0,60 dolar ile 0,64 dolar aralığında yer alıyor. Ayrıca bu direnç bölgesini oluşturan alt ve üst seviyeler, iki farklı fib. düzeltme seviyesi tarafından oluşturuluyor.

HBAR Grafiği (TradingView)

Verge (XVG) Fiyatındaki Düzeltme Sona Erdi

Verge (XVG) 26 Ağustos’ta düşüş sergilemeye başladı. Yaşanan değer kaybıyla birlikte altcoin, 24 Ağustos’ta yükselen paralel kanaldan kırılım gerçekleştirdi.

Ayrıca düşüş hareketinin yapısı, A ve C dalgalarının tam olarak 1:1 oranını verdiği A-B-C şeklindeki bir düzeltmeyle benzerlik taşıyor. Altı saatlik grafik ölçeğindeki MACD ve RSI’a bakıldığında ise pozitif uyumsuzluk oluştuğu görülüyor.

Dolayısıyla XVG, mevcut seviyeden bir sıçrama gerçekleştirebilir.

XVG Grafiği (TradingView)

Curve DAO Token (CRV) Fiyat Hareketi

Curve DAO Token (CRV) 25 Temmuz’da alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi. Ancak 2,43 dolardaki direnç bölgesini aşma girişimleri, bir süreliğine başarısızlıkla sonuçlandı. 14 Eylül’de ise altcoin, direnç bölgesinden çıkış gerçekleştirmeyi başardı.

Günlük grafik ölçeğindeki MACD ve RSI, artış kaydediyor. Dolayısıyla her iki teknik gösterge de yükseliş hareketinin devam edeceğine ilişkin senaryoyu destekliyor.

En yakın direnç bölgesi ise 3,70 dolarda yer alıyor.

CRV Grafiği (TradingView)

Paralel Kanal İçinde Hareket Eden Bir Diğer Altcoin: SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap (SUSHI) 21 Ağustos’tan bu yana alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediyor. Dolayısıyla SUSHI ile ETH’nin fiyat hareketi arasında bir benzerlikten söz edilebilir.

Ayrıca 7 Eylül’de alçalan paralel kanalın destek bölgesine temas edildiği ve buradan bir sıçrama gerçekleştiği görülüyor. Şu anda ise altcoin, paralel kanalın direnç çizgisine yaklaşıyor ve muhtemel bir çıkış gerçekleştirme girişimi için hazırlanıyor.

Altı saatlik grafik ölçeğindeki MACD ve RSI, artış kaydediyor ve çıkış gerçekleşeceğine ilişkin senaryoyu destekliyor. Buna ek olarak RSI, 50 seviyesi üzerinde hareket ediyor ve MACD, pozitif bölgede yer alıyor.

SUSHI Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 15 Eylül 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

BTC ve Altcoin (ETH, XRP, HBAR, XVG, CRV, SUSHI) – 15 Eylül Teknik Analizi maddesi ilk BeInCrypto web sitesinde görüldü.

Read MoreHaberler – BeInCrypto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *